شب‌های شعر انستیتو گوته – شب هشتم و دهم

 

سخنرانی مصطفی رحیمی و به آذین

متاسفانه از کل سه شب باقی‌مانده تنها همین دو سخنرانی در دست است و گویا فایل این سه شب در یک آتش‌سوزی از بین رفته و کسی در اختیار ندارد.

 

شب هشتم:

 شب هشتم مصطفی رحیمی در سخنرانی با عنوان «فرهنگ و دیوان»، بحث «دیوان سالاری» را مطرح کرد و از نظری جامعه‌شناسانه آن را به سانسور پیوند زد.

 

شب نهم:

در شب نهم باقر پرهام از اعضای اصلی کانون نویسندگان در سخنرانی خود می‌گوید: «من در گفتار امشب خود، همچنان به زبان ملاحظه سخن خواهم گفت و نه به زبان صراحت و بی‌پردگی. چرا؟ به دلیل اینکه بیماری اجتماعی قرن‌ها را نمی‌توان یک شبه درمان کرد.» او سخنرانی‌اش را اینگونه به پایان می‌رساند: «دریغ است که ایران ویران شود.»

 

شب دهم:

و در شب دهم جمعیت حاضر در باغ گوته بیش از ۱۵ هزار نفر بود، در آن ده شب درست نزدیک ساختمان تلویزیون دولتی شاهنشاهی، نویسندگان و شاعران مخاطبان تازه‌ای پیدا کرده بودند. آن شب به‌آذین رییس کانون نویسندگان ایران پیام این شب‌ها را به مردمی که با چتر و بی‌چتر در باغ آلمانی‌ها گردهم آمده بودند منتقل کرد و گفت: «ده شب، به صورت جمعیتی که غالبا سر به ده هزار و بیشتر می‌زد، آمدید و اینجا، روی چمن و خاک نمناک، روی آجر و سمنت لبۀ حوض، نشسته و ایستاده، در هوای خنک پاییز و گاه ساعت‌ها زیر باران تند، صبر کردید و گوش به گویندگان دادید. چه شنیدید؟ ـ آزادی و آزادی و آزادی…» در آخرین شب، اسماعیل خویی، جواد طالعی و فریدون فریاد شعرخوانی کردند.

 

شب اول – شب دوم – شب سوم

شب چهارم – شب پنجم – شب ششم

شب هفتم

 

 ۶۴kbps – ۴۳MB  :   مستقیم | مدیافایر

پخش آنلاین:

 

دریافت از کانال تلگرام

 آموزش دانلود

 

This Post Has Been Viewed 366 Times

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.