خصوصی
۸

شجریان و لطفی در برنامه‌ی مضراب

شجریان و لطفی در برنامه‌ی مضراب

 

این برنامه از شبکه من‌وتو پخش شده. قبلا کل کنسرت جان جان رو اینجا گذاشته بودم ولی این نسخه با قبلی فرق داره و مربوط به شب دیگری از این اجراست و همون طور که در عکس معلومه لطفی کنار شجریان نشسته در صورتی که در اجرای قبلی با فاصله از هم نشسته بودن و گویا آلبومی که از این اجرا بیرون اومده مربوط به همین شبی هست که قسمتیش رو شبکه من و تو پخش کرده.

توضیحاتش رو از سایت من‌وتو اینجا میذارم:

برنامه مضراب برنامه‌ای است در ۸ قسمت که در آن نگاهی می‌کنیم به موسیقی ایران و هنرمندان موسیقی سنتی که شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها و آوازها و هنرمندان موسیقی سنتی ایران که سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته.
در قسمت‌های مختلف این برنامه به اجراهای هنرمندان نامدار ایران در جشن‌های مختلف، از جمله جشنواره طوس به پاس بزرگداشت شاعر بزرگ ایران فردوسی، جشن هنر شیراز در سال‌های مختلف و اجراهای متفاوتی از هنرمندان در تلویزیون ملی ایران و… نگاهی خواهیم داشت.
با هم خواهیم دید چهره‌های ماندگار موسیقی سنتی ایران همچون، جاودانیادان محمدرضا لطفی، استاد علی اکبر شهنازی، استاد حسن کسایی، ناصر فرهنگ‌فر، جلال ذوالفنون، پرویز مشکاتیان، بیگچه خانی٬ جلیل شهناز و محمود فرنام و هنرمندان دیگر مانند زیدالله طلوعی، پشنگ کامکار و بیژن کامکار٬ درویش رضا منظمی و هادی منتظری. کمانچه عبدالنقی افشارنیا اسماعیل صدقی آسا و داوود گنجه‌ای، عبدالمجید کیانی، حسین علیزاده، داریوش طلایی و رضا شفیعیان و… با صدای محمد رضا شجریان، شهرام ناظری، سیمین غانم، پریسا و عبدالوهاب شهیدی.

شجریان و لطفی

جشنواره توس به ریاست فرح پهلوی در سال ۱۳۵۳ خورشیدی بنیان شد. این سازمان برگزار کننده جشنواره توس برای بزرگداشت استاد ابوالقاسم فردوسی توسی و شاهنامه بود. از نخستین وظایف سازمان دعوت بزرگان ادبیات پارسی و شاهنامه شناسان ایرانی و خارجی به توس و برگزاری جشنواره همه ساله توس بود. فرح پهلوی نخستین جشنواره توس را در ۲۳ تیر ۱۳۵۴ خورشیدی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی گشود.

هدف از برگزاری جشنواره توس زنده کردن روح جوانمردی از راه بازگو کردن داستان‌های حماسی، اخلاقی و پهلوانی بود و بازگشت به ریشه‌های باستانی فرهنگ و اقوام ایرانی. جشنواره توس با ترتیب دادن برنامه‌های جانبی شامل نمایش، نگارگری ایرانی، نقاشی قهوه‌خانه‌ای سینما، موسیقی، نقالی، ورزش باستانی و نمایشگاه‌های بی‌شمار به یک فستیوال ملی تبدیل گردید و شاهنامه و فردوسی را به میان مردم برد. در این قسمت اجرای کنسرت جانِ جان را که در دومین سال ۱۳۵۵برگزاری این جشنواره بود را خواهیم دید با آواز استاد محمدرضا شجریان در دستگاه سه‌گاه به سرپرستی و آهنگ‌سازی استاد جاودانیاد محمدرضا لطفی و همنوازان این کنسرت استادان زنده‌یاد محمدرضا لطفی و زیدالله طلوعی، پشنگ کامکار٬ بیژن کامکار٬ درویش رضا منظمی٬ هادی منتظری٬ عبدالنقی افشارنیا٬ اسماعیل صدقی‌آسا بربط می‌باشند.

 

دانلود

دانلود کمکی

 

قسمت مربوط به بانو پریسا رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شهرام ناظری رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به تک‌نوازی‌ها رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شهناز و شهیدی رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شجریان رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شناخت موسیقی رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به تاج، شهناز و کسایی رو از اینجا دریافت کنید.

 

 منبع

This Post Has Been Viewed 2,088 Times

کانال تـلـگرام خصـوصـی