خصوصی
۸

تک‌نوازی‌ها در برنامه‌ی مضراب

تک‌نوازی‌ها در برنامه‌ی مضراب

 

این برنامه امروز از شبکه من‌وتو پخش شده و توضیحاتش رو از سایت من‌وتو اینجا میذارم:

برنامه مضراب برنامه‌ای است در ۸ قسمت که در آن نگاهی می‌کنیم به موسیقی ایران و هنرمندان موسیقی سنتی که شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها و آوازها و هنرمندان موسیقی سنتی ایران که سینه به سینه در متن مردم ایران جریان داشته.
در قسمت‌های مختلف این برنامه به اجراهای هنرمندان نامدار ایران در جشن‌های مختلف، از جمله جشنواره طوس به پاس بزرگداشت شاعر بزرگ ایران فردوسی، جشن هنر شیراز در سال‌های مختلف و اجراهای متفاوتی از هنرمندان در تلویزیون ملی ایران و… نگاهی خواهیم داشت.
با هم خواهیم دید چهره‌های ماندگار موسیقی سنتی ایران همچون، جاودانیادان محمدرضا لطفی، استاد علی اکبر شهنازی، استاد حسن کسایی، ناصر فرهنگ‌فر، جلال ذوالفنون، پرویز مشکاتیان، بیگچه خانی٬ جلیل شهناز و محمود فرنام و هنرمندان دیگر مانند زیدالله طلوعی، پشنگ کامکار و بیژن کامکار٬ درویش رضا منظمی و هادی منتظری. کمانچه عبدالنقی افشارنیا اسماعیل صدقی آسا و داوود گنجه‌ای، عبدالمجید کیانی، حسین علیزاده، داریوش طلایی و رضا شفیعیان و… با صدای محمد رضا شجریان، شهرام ناظری، سیمین غانم، پریسا و عبدالوهاب شهیدی.

 

تک‌نوازی شهنازی، کسایی و بیگجه‌خانی

تک‌نوازی در تالار رودکی به سال ۱۳۵۲ از علی اکبر شهنازی، نوازنده برجسته تار و همچنین نی‌نوازی حسن کسایی را مشاهده می‌کنیم.

علی‌اکبر شهنازی در سال ۱۳۰۸ هنرستان موسیقی شهنازی را تاسیس نمود. از جمله شاگردان سرشناس وی می‌توان به محمدرضا لطفی، داریوش لطفی، حسین علیزاده، عطاالله جنگوک و داریوش پیرنیاکان اشاره کرد. هنرنمایی و تک‌نوازی حسن کسایی در دستگاه شور را که در تالار رودکی به سال ۱۳۵۲ برگزار شده بود را می‌بینیم. همچنین بداهه‌نوازی محمدرضا لطفی و ناصر فرهنگ‌فر در دستگاه شور مایه بیات ترک که در نارنجستان قوام که به باغ قوام شیراز مشهور هست را خواهیم دید.

رنگ و چهار مضراب این اثر از علی‌اکبر خان شهنازی می‌باشد. در بخش دیگر هم‌نوازی تار و دایره بیگچه‌خانی و محمود فرنام را در جشن هنر شیراز می‌بینیم. سه‌تار نوازی سعید هرمزی در دستگاه شور به همراهی تنبک جمشید شمیرانی در جشن هنر شیراز را می‌بینیم و یادی می‌کنیم از سعید هرمزی که به سال ۱۳۵۵ شمسی درگذشته است.

 

دانلود

کمکی‌ها

 

قسمت مربوط به بانو پریسا رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شهرام ناظری رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شجریان و لطفی رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شهناز و شهیدی رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شجریان رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به شناخت موسیقی رو از اینجا دریافت کنید.

قسمت مربوط به تاج، شهناز و کسایی رو از اینجا دریافت کنید.

منبع

This Post Has Been Viewed 1,396 Times

8 دیدگاه در “تک‌نوازی‌ها در برنامه‌ی مضراب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

کانال تـلـگرام خصـوصـی