نواهای گمشده – مستندی از حسین علیزاده و علیرضا قاسم خان

 

نواهای گمشده

نواهای گمشده، فیلمی مستند درباره نقش سازها بر پیکره های تاریخی است. که با بازی و روایت حسین علیزاده و به نویسندگی و کارگردانی علیرضا قاسم خان منتشر شده است. در این اثر ۲۰ دقیقه ای که به دو زبان انگلیسی و فارسی تدوین شده است. حسین علیزاده ضمن آهنگسازی اثر نقش راوی را در این کار عهده دار شده است. در این فیلم سفال هاو پیکره تراشی هایی ست که روی آنها نقش سازهای موسیقی از ۷ هزار سال قبل وجود دارد.

 

hashiye

دانلود

 آموزش دانلود

hashiye

علیرضا قاسم خان در این باره گفته است که این مستند در کنار معرفی سازهایی که متعلق به چهار هزار سال پیش هستند. ومجسمه های باقی مانده از نوازندگان ، احساس یک نوازنده وآهنگ ساز را در برخورد با این سازها به تصویر می کشد.

نواهای گمشده به صورت دی وی دی توسط نشر ماهور وبه دو زبان فارسی وانگلیسی وارد شبکه خانگی کشور شده است. نواهای گمشده که در جشنواره ی مذهب امروز ایتالیا وجشنواره ی سینما حقیقت شرکت کرده وبرنده ی جوایزی شده است. درباره ی بخشی از آثار به جا مانده از موسیقی ایران باستان است. که روایتگر این آثار حسین علیزاده آهنگ ساز ونوازنده ی برجسته ی ایرانی است.

حسین علیزاده در یادداشتی بر این فیلم نوشته است.

آن روز ،روز رستاخیز آن پیکره های سنگی وگلی ومفرغی ونقره ای بود. نغمه هاشان آشناتر از نغمه هایی بود که در ذهن داشتم. چنان لبریز شدم که تنهایی مفهومی بیگانه بود. دست در دست هم ،در زمان بیکران رها شدیم. اما ،باز هم از دور ،همهمه ای گنگ طنین انداز بود.

 

نواهای گمشده نواهای گمشده نواهای گمشده نواهای گمشده نواهای گمشده

(این پست کلا ۳۳۳ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

2 thoughts on “نواهای گمشده – مستندی از حسین علیزاده و علیرضا قاسم خان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *