سخنرانی محمدرضا شجریان در همایش حافظ

سخنرانی محمدرضا شجریان در همایش حافظ

سخنرانی محمدرضا شجریان در همایش حافظ

محمدرضا ‫‏شجریان‬: اجازه ندارم برای مردم خودم و در مملکت خودم بخوانم

hashiye

دانلود از مدیافایردانلود از آپلودبوی

پخش آنلاین سخنرانی محمدرضا شجریان در همایش حافظ:

آموزش دانلود

hashiye

چند سال است حق خواندن برای مردم خودم را ندارم
حافظ برایم مربی و پدر بوده است

سخنرانی محمدرضا شجریان در همایش حافظ: او گفت، من در کشوری زندگی می‌کنم که چند سال است حق خواندن برای مردم خودم را ندارم.

محمدرضا شجریان در ابتدای سخنانش گفت: بیتی از حافظ خوانده شد که به نظرم درست خوانده نشده و درست آن به نظرم اینگونه است: «جلوه‌ای کرد رخش دید ملک عشق نداشت / عین آتش شد از این غیرت و بر آدم زد»

وی در ادامه افزود: بیت دیگری نیز هست که به نظر من الحق زیباست: «نظری خواست که بیند به جهان صورت خویش/ خیمه در آب و گل مزرعه‌ی آدم زد» و نمی‌دانم چرا این بیت در خیلی از نسخ نیست که نمی‌دانم چرا در اکثر نسخه‌های حافظ نیست.

استاد آواز ایران ادامه داد: ‌وقتی آواز می‌خوانم بدون شعر نمی‌توانم آواز بخوانم. مثل اتوموبیلی که بنزین ندارد. وقتی غنای شعر حافظ هست، مرا به خواندن وامی‌دارد و چنان مرا شیفته می‌کند و می‌برد به جایی که از خود بی‌خود می‌شوم و یکباره به خود می‌آیم و متوجه می‌شوم در جمعی در حال آواز خواندن هستم.

شجریان افزود: شعر حافظ گاهی مرا در آواز به جایی می‌برد که همیشه نمی‌توان به آنجا رسید. حافظ همیشه برای من مطرح بوده و معلم و مربی و پدر بوده و همه چیز بوده است. عشق برای ملک نیست برای انسان است فرشته عشق نداند که چیست: «فرشته عشق ندانست چیست قصه مخوان / بخواه جام و شرابی یه خاک آدم ریز/ پیاله بر کفنم بند تا سحرگه حشر/ به می ز دل ببرم هول روز رستاخیز»
شجریان در پایان گفت: زیاده‌گویی نمی‌خواهم بکنم. من چند سالی است که می‌خوانم و آنچه باید را تا به حال خوانده‌ام. و از این به بعد هرچه بخوانم زیاده‌گویی است. اما من چند سال است که من اجازه ندارم برای مردم خود و در مملکت خودم بخوانم.

خبر از آنا

منبع

سخنرانی محمدرضا شجریان در همایش حافظ

(این پست کلا ۸۳۶ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

1 thought on “سخنرانی محمدرضا شجریان در همایش حافظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *