مستند آ غلامحسین – مستندی در گرامیداشت استاد غلامحسین بیگجه خانی

مستند آ.. غلامحسین - مستندی در گرامیداشت استاد غلامحسین بیگجه خانی

مستند آ غلامحسین

مستندی در گرامیداشت استاد غلام‌حسین بیگجه‌خانی
کارگردان و محقق: شهزاد قریشی

این مستند به زبان ترکی می باشد.

hashiye

دانلود با لینک مستقیمدانلود از آپلودبوی

پخش آنلاین مستند آ غلامحسین:

 آموزش دانلود

hashiye

استاد غلام‌حسین بیگجه‌خانی در خانواده ای هنرمند. فرزند حسینعلی خان بیگجه‌خانی؛ برادر کوچکتر ممی بیگجه‌خانی که از هنرمندان و تارنوازان زمان خود بودند. در سال ۱۲۹۷ شمسی در شهر تبریز در محله سنجران کوچه قره چی لر دربند تارزنلر به دنیا آمد .

استاد بیگجه‌خانی از شش سالگی آموزش تار به سبک فارسی را نزد پدر شروع کرد. و بعد از فوت پدر از سال ۱۳۱۰ شمسی نزد شاگرد پدرش رضا قلی خان زابولی آذر به آموزش خود ادامه داده. و استعداد نوازندگی خود را در تار نشان داد. و از طرف محافل هنری و مردم مورد استقبال قرار گرفت.

فعالیت های نوازندگی استاد بیگجه‌خانی نه فقط به تار ایرانی خلاصه می شود، بلکه تار آذربایجانی را نیز در حد مورد قبول بخوبی ایفا می کردند. فعالیتهای استاد بیگجه‌خانی زیر نظر اساتید موسیقی جمهوری آذربایجان مانند ، جهانگیر جهانگیراف و حاجی خان محمد اف انجام می گرفت.

تکنیک قوی ؛ تک نوازی استاد بیگجه‌خانی را بالا برده. و به همین خاطر نیز مقبولیت استاد بیگجه‌خانی بعنوان تار نواز صاحب سبک ( مکتب تبریز ) از طرف اساتید فن و هنرمندان قرار گرفته است .

استاد بیگجه‌خانی همزمان با تأسیس رادیو تبریز در اردیبهشت سال ۱۳۲۵ شمسی فعالیت خود را در آن جا نیز شروع کرد. و مدتی نیز سرپرست ارکستر ایرانی رادیو تبریز بودند .

استاد بیگجه‌خانی علاوه بر تکنیک ماهرانه تار شیرازی در ارکسترهای بزرگ آذربایجانی نیز فعالیت مستمری داشت . آخرین کنسرت رسمی استاد بیگجه‌خانی با گروه چاووش بود که در سال ۱۳۶۳ برگزار شد .

استاد بیگجه‌خانی خصوصیات هنری والایی داشت. استاد در اجراها همیشه لباس مرتب و با ظاهری آراسته حاضر می شدند. خصوصیات اخلاقی وی نیز زبانزد مردم و هنرمندان شهر تبریز می باشد. که با مهربانی و متانت خاصی با مردم برخورد می کرد .

استاد غلام‌حسین بیگجه‌خانی بعد از عمری تلاش هنری در ۲۴ فروردین ۱۳۶۶ در بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز برای همیشه چشم از جهان فرو بست. و آثار گرانبهائی از خود به یادگار گذاشت. و بعد از این اتفاق بود که در سالهای مریضی و تنهائی وی کسی احوالی از او نمی پرسید و سراغش نمیرفت.

ولی بعد از مرگ استاد طبق عادت قدیمی همه هنرمندان و هنر دوستان برای خاکسپاری اش از همه جای ایران و بخصوص تهران به شهر تبریز روانه شدند، در بین هنرمندان اساتید بنام و مشهور از جمله استاد شجریان نیز بودند.

مراسم خاکسپاری بسیار با شکوه و مراسم ختم و تعزیه بی نظیر برای استاد بیگجه‌خانی برگزار شد. و جسم نحیف اش در قطعه هنرمندان تبریز بخاک سپرده شد.

(این پست کلا ۲۹۳ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

4 thoughts on “مستند آ غلامحسین – مستندی در گرامیداشت استاد غلامحسین بیگجه خانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *