کنسرت گلد هاله محمدرضا شجریان و گروه شهناز – ماینز، آلمان

کنسرت گلد هاله محمدرضا شجریان و گروه شهناز - ماینز، آلمان

کنسرت گلد هاله محمدرضا شجریان و گروه شهناز – ماینز، آلمان

تور اروپایی محمدرضا شجریان و گروه شهناز به سرپرستی مجید درخشانی از ۲۵ شهریور با اجرای قطعات جدید آغاز و در دو بخش اجرا می شود. اجرای بخش اول در دستگاه سه گاه و بخش دوم در آواز بیات اصفهان خواهد بود.

آغازگر بخش اول، قطعه آرام پیش در‌آمد از ساخته‌های مجید درخشانی است. که با اجرای درآمد و زابل، با کمی تندتر شدن ریتم به تصنیف «ساقی نامه» از ساخته‌های محمدرضا شجریان با تنظیم مجید درخشانی می‌رسد. «ساقی نامه» فرمی بسیار قدیمی است که در ردیف موسیقی ایرانی که در برخی دستگاه‌ها اجرا می‌شود. محمدرضا شجریان با استفاده از این فرم برای اولین بار در دستگاه سه گاه، این تصنیف را ساخته‌‌است.

در قسمت بعدی ساز و آواز به صورت بداهه در در‌آمد زابل و مویه و… اجرا می‌گردد. در قسمت سوم، چهارمضراب در دستگاه سه گاه ساخته مجید درخشانی در گوشه‌های در‌آمد، زابل، مویه، مخالف و… توسط گروه اجرا می‌شود. (چهار مضراب فرمی بسیار قدیمی است که ریتم آن سریع و تند است.)

قسمت چهارم، ساز و آواز بداهه در مخالف و مغلوب و…. که اوج سه‌گاه است اجرامی‌شود. در قسمت پنجم مقدمه‌ای در وزن دو چهارم ساخته مجید درخشانی اجرا می‌گردد. که پیش درآمدی است برای تصنیف «ساکن جان» اثر محمدرضا شجریان. ریتم این تصنیف شش هشتم کنداست. و برروی شعر زیبای مولانا ساخته شده است، این تصنیف پایان بخش قسمت اول برنامه خواهد بود.

بخش دوم با پیش درآمد شوشتری در آواز بیات اصفهان اثر استاد جلیل شهناز (که نام گروه به پاس احترام به هنر ماندگار ایشان انتخاب شده است) در شش هشتم کند آغاز می‌شود. این پیش درآمد برای گروه توسط مجید درخشانی تنظیم شده است. سپس ساز و آواز به صورت بداهه اجرا می‌شود. در ادامه چهار مضراب اصفهان از ساخته‌های محمدرضا شجریان در میزان شش شانزدهم با تنظیم مجید درخشانی اجرا می‌گردد.

سپس ساز و آواز به صورت بداهه خوانی و بداهه نوازی اجرا شده و پس از آن تصنیف «فکر عشق» ساخته محمدرضا شجریان روی شعر حافظ با ضرب‌ آهنگ و حال و هوای تصانیف قدیمی موسیقی ایران با تنظیم مجید درخشانی توسط گروه اجرا می‌شود.

در دو بخش آخر ابتدا قطعه «خروش عشاق» در عشاق اصفهان است که با میزان بندی بیست تایی گاهی به صورت ده تایی به همراه ساز و آواز بداهه اجرا می‌شود. سپس تصنیف اصفهان با شعر مولوی ساخته مجید درخشانی با ریتم لنگ ۷ ضربی به کنسرت پایان می بخشد .

(این پست کلا ۱,۱۷۱ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *