اجرای خصوصی تاج اصفهانی در محضر امام موسی صدر

اجرای خصوصی تاج اصفهانی در محضر امام موسی صدر

اجرای خصوصی تاج اصفهانی در محضر امام موسی صدر

به گزارش روابط عمومی مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، در سفری که جلال الدین تاج اصفهانی، خوانندۀ سر‌شناس موسیقی سنتی به سوریه داشته است، با امام موسی صدر دیداری دارد. و در آن، تاج اصفهانی در حضور امام موسی صدر آواز می‌خواند. که فایل صوتی آن به وسیلۀ خواهرزادۀ امام صدر، سید مرتضی طباطبایی که در آن دیدار حضور داشته، در اختیار مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر قرار گرفته است.

hashiye

دانلود از مدیافایردانلود از آپلودبوی

پخش آنلاین اجرای خصوصی تاج اصفهانی در محضر امام موسی صدر:

دریافت از کانال تلگرام

آموزش دانلود

hashiye

ندانمت به حقیقت که در جهان به که مانی
جهان و هر چه در او هست صورتند و تو جانی
به پای خویشتن آیند عاشقان به کمندت
که هر که را تو بگیری ز خویشتن برهانی
مرا مگوی که چونی به هر صفت که تو خواهی
مرا مگوی چه نامی به هر لقب که تو خوانی
مرا گناه نباشد نظر به روی جوانان
که پیر داند مقدار روزگار جوانی
تو را که دیده ز خواب و خمار باز نباشد
ریاضت من شب تا سحر نشسته چه دانی

سید مرتضی طباطبایی در بخشی از خاطرات خود در دیدار گروه تاریخ شفاهی مؤسسه، به خاطرۀ دیدار امام موسی صدر با تاج اصفهانی در سوریه و آواز خواندن تاج در حضور امام موسی صدر پرداخته است.

سید مرتضی طباطبایی در توصیف این دیدار می‌گوید:

من به همراه امام موسی صدر و برادرم دکتر صادق که از آلمان آمده بود، در زینبیۀ سوریه بودیم که ناگهان صدای کسی را شنیدیم که با لهجۀ اصفهانی گفت.: «ای آقای صدر، قربونت برم!» برگشتیم و دیدیم که آقای تاج است. دوید و آمد و امام را بغل کرد و گفت صبح رفته بودم لبنان که شما را ببینم، گفتند شما آمده‌اید سوریه. پرسیدم در سوریه کجا باید پیدایتان بکنم و گفتند زینبیه. و حالا بالاخره پیدایتان کرده‌ام.

دایی جان هم خیلی به ایشان محبت کردند و گفتند زود زیارتتان را بکنید و برویم دفتر.

بعد به دفتر ایشان در ابورمانه رفتیم. جای خوب و بزرگی بود. دایی جان از تاج احوال‌پرسی کردند، از اصفهان، از کسانی که می‌شناختند، از رفقا و آشنایان و هنرمند‌ها و به هر حال مجلس گل انداخته بود. آقای تاج از من پرسید که «هنوز می‌خوانی؟» گفتم اینجا مثل ایران نیست که بتوانم تمرین کنم اما چرا، دنبال می‌کنم. آقای تاج توضیح داد که آمده است این‌جا که اگر بشود به عراق برود و می‌خواست که امام برایش ویزای عراق بگیرد. دایی جان دعوت کردند که مهمانشان باشد و آن‌جا بماند اما تاج گفت که نه، خانواده‌ام در هتل هستند و باید بروم.

بعد، از این شیرینی‌های لبنانی آوردم و تعارفش کردم. برداشت و گفت: این برای خودم و این هم برای عیالم. من هم گفتم پس با ظرف ببرید این‌طوری که زشت است. خلاصه، بعد از همۀ این‌ها و حرف‌های مختلفی که زده شد امام به آقای تاج گفتند برایمان چیزی بخوان.

من همیشه یک ضبط صوت کوچک همراهم بود و آن را روشن کردم. ایشان شروع کرد به خواندن آواز. همین که در این نوار ضبط شده است. و تصنیف «ندانمت به حقیقت که در جهان به که مانی / جهان و هرچه در او هست صورت‌اند و تو جانی» را خواند. بعد هم با‌‌ همان لهجۀ اصفهانی توضیح داد که این آواز افشاری است و اوجش هم گوشۀ «عراق» است. که دایی جان بلافاصله گفتند: «عراق هم می‌خوای بری!» و تاج هم زیر خنده زد و گفت: «به به!»

«قبلش هم امام خیلی از تاج و صدایش تعریف می‌کند. موقعی که تاج این را خواند، شاید نزدیک هشتاد سالش بود. چون وقتی که من پیشش بودم شصت سالش بود. استاد خوبی بود. به من می‌گفت که پدرم همیشه می‌گفت جلال، اول شعر را تحویل بده، بعد تحریر بده. چون بعضی آوازخوان‌ها فکر می‌کنند آواز فقط چه چه زدن است. می‌گفت پدرم می‌گفت: «شعر را فدای آوازت نکن» و خود تاج می‌بینیم که چه قدر قشنگ شعر را دکلمه می‌کند با این‌که آواز می‌خواند. آن وقت‌ها خیلی از خواننده‌های بزرگمان اصلاً آدم نمی‌فهمید چه می‌خوانند.

سید مرتضی طباطبایی همچنین در خاطره‌اش اشاره می‌کند که ویزای عراق برای جلال الدین تاج با مساعدت امام موسی صدر فراهم می‌شود و تاج در آن سفر از سوریه به عراق می‌رود.

منبع

(این پست کلا ۳۷۲ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

1 thought on “اجرای خصوصی تاج اصفهانی در محضر امام موسی صدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *