ویولن ایرانی – ناصر زرآبادی – مصاحبه و اجرا

ویولن ایرانی - ناصر زرآبادی - مصاحبه و اجرا

ویولن ایرانی – ناصر زرآبادی – مصاحبه و اجرا

سه ترک اول مصاحبه بابک بختیاری با ناصر زرآبادی در رادیو هست و ترک آخر اجرای زرآبادی و اقبال آذر در برنامه‌ی شما و رادیوست

روحشان شاد

ترک سوم ریز کمونچه نام دارد!

سپاس از بهنود عزیز بابت همه چیز

hashiye

 ۳۲۰kbps – ۲۴٫۵MB  :   مستقیم | مدیافایر

پخش آنلاین ویولن ایرانی :

دریافت از کانال تلگرام

 آموزش دانلود

hashiye

ناصر زرآبادى، مدت‏‌ها در یکى از قهوخانه‌‏هاى دروازه شمیران می‏رفت. و از نزدیک یکى از قهوه‏‌چى‌‏ها را که هنگام شستن استکان‌‏ها آن‏ها را به ‏هم می‏زد و از آن صداهاى موزون و یکنواختى درمى‌‏آورد به صداى آن گوش مى‏‌داد و تماشا مى‌‏کرد. و همین امر موجب گردید تا وى کارى ابتکارى و نو انجام دهد. به این ترتیب که پس از روزها امتحان و تمرین تعداد هفت لیوان آب‏خورى را انتخاب و در هر کدام مقدارى متفاوت آب ریخت. و با نواختن چوبى روى لیوان، شروع به نواختن کرد که صداى آن به صداى ارگ بسیار نزدیک مى‌‏باشد. به طورى که اگر صداى آن در اتاق دیگرى شنیده شود تشخیص آن از صداى ارگ براى انسان نامشخص و ناماموس مى‌‏نماید.

و این برنامه ابتکارى به‌‏قدرى جالب و سرگرم کننده است که از طرف بخش دیدنى‌‏هاى تلویزیون فیلمبردارى و در این برنامه به نمایش درآمد. به‏‌هرحال ناصر زر آبادى، حدود پنجاه سال در عرصه موسیقى سنتى ایران فعالیت کرد. و کارنامه وى در حد یک تکنواز و آهنگساز و رهبر ارکستر، کارنامه‌‏اى بس درخشان است.

وى سرگرمى‌‏اش نواختن ویولن و راز و نیاز کردن با این معشوق خود مى‌‏باشد. (تولد: ۱۲۹۹ش)، در محله‌‏ى سنگلج تهران متولد شد. وى تحصیل موسیقى را از سال چهارم دبستان در سال ۱۳۱۱ش در مدرسه موزیک نظام آغاز کرد. مدت دو سال زیر نظر حسین خان هنگ‌‏آفرین و چهار سال زیر نظر سرهنگ محمود ایروانى فن نواختن ترومپت و ویولن را آموخت. مدتى نیز نزد مسیو هایک شاگردى کرد و هایک به وى لقب دزد موسیقى داد.

از سال ۱۳۲۳ش همکارى خود را در رادیو با قمرالملوک وزیرى آغاز کرد. مدت سه سال نیز با ارکستر خانم روحبخش همکارى داشت. او مدت‌ها ضمن همکارى با دلکش، سرپرستى ارکستر شماره سه و ارکستر شما و رادیو را پذیرفت. در سال ۱۳۲۹ش اقدام به تاسیس کلاس موسیقى جهت تعلیم و تربیت هنرجویان، موسیقى کرد. زرآبادى علاوه بر کنسرت‌هاى متعددى که جهت کمک به امور خیریه و پیشبرد اهداف فرهنگى- هنرى و موسسات علمى و فرهنگى اجرا کرد، مسافرت‌هاى متعددى به آلمان، هلند و کشورهاى همسایه ایران براى معرفى موسیقى سنتى ایران نمود.

(این پست کلا ۱,۳۳۱ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

1 thought on “ویولن ایرانی – ناصر زرآبادی – مصاحبه و اجرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *