نگذار کسی تو را قضاوت کند – نخستین صفحات ضبط شده موسیقی ایرانی

نگذار کسی تو را قضاوت کند

نگذار کسی تو را قضاوت کند – نخستین صفحات ضبط شده موسیقی ایرانی

hashiye

دانلود با لینک مستقیمدانلود از آپلودبوی

پخش آنلاین آلبوم نگذار کسی تو را قضاوت کند :

 آموزش دانلود

hashiye

سابقهٔ ضبط صفحه از نوازندگان و خوانندگان ایرانی به سال ۱۲۷۷ شمسی در لندن و محل کمپانی گرامافون باز می‌گردد. نخستین ضبط‌ها در ایران نیز یک سال پیش از امضای فرمان مشروطیت، سال ۱۲۸۴ شمسی و با آغاز فعالیت‌های کمپانی گرامافون در تهران انجام شد.

ایران و بسیاری از کشورهای خاورمیانه از بازارهای اصلی ضبط و پخش صفحه برای کمپانی‌های خارجی به شمار می‌آمده‌اند؛ بخش عمدهٔ این صفحه‌ها امروز و همچنان در بایگانی‌های به جامانده از ادوار مختلف ضبط صفحه به دور از دسترس همگانی نگهداری می‌شوند. از جمله بزرگترین این بایگانی‌ها، یکی آرشیو شرکت ای- ام- آی است که اخیراً منبع انتشار یک مجموعه نفیس، ویژهٔ موسیقی ایران در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم قرار گرفته است.

Let No One Judge You ( نگذار کسی تو را قضاوت کند ) عنوانی است که نشر موسیقی آنست جان (Honest John) در لندن، با برداشتی آزاد از مفهوم یکی از ابیات حافظ- که وعظ بی عملان واجب است نشنیدن – برای این مجموعه برگزیده است.

این مجموعه نفیس به صورت دو سی‌دی موسیقی و در قالب یک آلبوم- کتابچه اواسط دی‌ماه سال گذشته منتشر شده‌است. و سی و چهار قطعه را در برمی‌گیرد.

بخش اعظم قطعات، آوازی هستند؛ منتخبی از سید حسین طاهرزاده، ملوک ضرابی، منتخب‌الذاکرین، پروانه، رضاقلی خان نوروزی، اخترخانم، جواد بدیع‌زاده، ایران‌الدوله هلن، ادیب خوانساری و روح‌انگیز. قطعات غیرآوازی هم تنوع کم‌نظیری دارند. تکنوازی تار ضبط شده در تفلیس، تکنوازی تار از عبدالحسین شهنازی و مرتضی خان نی‌داوود. و چند قطعه که در ذکر مشخصاتشان به این که همراه با ارکستر شاهی نواخته شده‌اند اشاره شده‌است.

منبع

(این پست کلا ۴۳۱ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

7 thoughts on “نگذار کسی تو را قضاوت کند – نخستین صفحات ضبط شده موسیقی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *