درس‌های کمانچه – کلاس علی‌اصغر بهاری (۲)

درس‌های کمانچه – کلاس علی‌اصغر بهاری (۲)

درس‌های کمانچه – کلاس علی‌اصغر بهاری (۲)

hashiye

دانلودکمکی‌

پخش آنلاین درس‌های کمانچه – کلاس علی‌اصغر بهاری (۲):

آموزش دانلود از خصوصی

hashiye

کلاس (۱)کلاس (۳)کلاس (۴)کلاس (۵)کلاس (۶)کلاس (۷)

کلاس (۸)کلاس (۹)کلاس (۱۰)کلاس (۱۱)کلاس (۱۲)کلاس (۱۳)

این مجموعه، درس‌های کمانچه استاد علی‌اصغر بهاری در بین سال‌های ۱۳۷۰ الی ۱۳۷۴ است. که توسط شاگردان استاد، بر روی نوارهای کاست ضبط شده و سپس به فایل‌های صوتی تبدیل شده‌اند.

این مجموعه شامل ۲۶ فایل صوتی و هر کدام حدود ۲۵ دقیقه است. که شامل روایت گوشه‌ها، قطعات، تصانیف، پیش‌درآمدها، ضربی‌ها، رنگ‌ها، جواب آواز و سایر نمونه‌ها و بداهه نوازی‌های استاد است که در سن ۸۶ الی ۹۰ سالگی اجرا شده است.

چنانکه پس از شنیدن ملاحظه می‌فرمایید، تمامی قطعات با شیوه کمانچه‌نوازی قدیم و صحیح اجرا شده استو و تلاش و تعهد استاد نسبت به اصالت اجرای کمانچه‌نوازی و حفظ ارزش‌های گذشتگان و روایت آن به نسل های بعدی، کاملا نمایان است. همچنین حافظه قوی استاد و حوصله و سخت‌کوشی ایشان در انتقال محفوظات خود به شاگردان، آن هم در سن ۹۰ سالگی، بسیار قابل تحسین است.

نحوه رفتار استاد با شاگردان نیز، نشانگر مهربانی این مرد نازنین است که در آموزش و تعلیم به شاگردان از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمی‌ورزد. و با مهربانی و سخاوت و کشاده دستی، درخواست‌های متنوع شاگردان را با کمال میل می‌پذیرد. و سوالاتشان را به خوبی و با حوصله پاسخ میگوید.

ایشان به واسطه داشتن حافظه قدرتمند و محفوضات فراوان، نقش مهمی در روایت مجموعه‌های فراموش شده و مهجور مانده موسیقی اصیل ایرانی دارد. چنانکه بسیاری از تصانیف و نغمه‌هایی که امروزه موجود است، مدیون حافظه اوست.

این مجموعه بسیار با  ارزش با، کمانچه و صدای نازنین استاد به جهت استفاده دوستان، علاقه‌مندان، هنرجویان، دانشجویان و محققان موسیقی اصیل ایران، به تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۳، نوزدهمین سالگرد پرواز اسطور کمانچه‌نوازی ایران، تهیه شده است.و به صورت رایگان در اختیار قرار می‌گیرد و هیچ‌گونه انتفاع مادی مطلقا در آن وجود ندارد. ازدارندگان آن تقاضا می‌شود بدون انتفاع مادی در اختیار دیگران قرار دهند.

همیچنین سپاس فراوان از شاگردان استاد که همت گمارده که این آثار را ضبط نموده‌اند. در نوار اول و دوم آقای علی‌اکبر شکارچی حضور دارد. در کلیه قسمت‌ها آقای محمداسماعیل قنبری آواز خوانده است. و خانم منصوره پورمقدم آقایان منصور فرهمند، مجتبی تجزیه‌چی و افشین سپهوند نیز به فراگیری کمانچه مشغولند.

تهیه شده توسط: فرامرز ملکی

درس‌های کمانچه

kelase bahari info (2)

درس‌های کمانچه – کلاس علی‌اصغر بهاری (۲)

درس‌های کمانچه – کلاس علی‌اصغر بهاری (۲)

kelase bahari info (5)

kelase bahari info (7)

(این پست کلا ۵۹۰ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

5 thoughts on “درس‌های کمانچه – کلاس علی‌اصغر بهاری (۲)

 1. مجددا از زحمات وتلاشهای آقای ملکی در جمع آوری این مجموعه نفیس و ارزشمند و به ویژه مدیر این سایت عزیز و محترم که چنین مجموعه ای گرانقدر را باز نشر نمودند نهایت سپاس و تشکر را دارم

 2. ممنون بخاطر کار با ارزشتون و از اینکه انحصاریش نکردین و در اختیار همه گذاشتین .. خیلی وقت بود دنبال یه شعر می گشتم که تو صفحه های قدیمی نمی تونستم اونو تشخیص بدم ، بالاخره تو این اثر تونستم اونو بشنوم ..خیلی خوشحالم .. امیدوارم هر چه زودتر بتونم شماره های بعدیشم از طریق سایت شما پیگیری کنم ..

 3. عرض سلام و سپاس از لطف شما.
  وارسته بودن و فروتنی و بی ادعا بودن مدیر محترم در نحوه ارائه مطالب کاملاً نمود دارد.
  بنده نیز به عنوان یک نوازنده کم استعداد و محقق کم حوصله و دوستدار موسیقی که حدود ۲۰ سال است با این هنر آشنا هستم و در این مدت هر چه یافته ام و آموخته ام را با شوق و ذوق و حتی اصرار به دیگران منتقل کرده ام و بدان می بالم.
  وقتی پست کانال تلگرام را برای یکی از دوستان کمانچه نواز باسابقه (در اصفهان) فرستادم ایشان از من خواستند به دلیل مشغله کاری فایل ها را برایشان دانلود کنم. لطف فرموده و بخش های ۱۲ و ۱۳ را نیز در اختیار بنده و علاقمندان قرار دهید تا ما هم مثل شما در ارائه و گسترش این اثر نقش داشته باشیم.
  ارادتمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *