گلچین هفته – مجموعه آثار رادیو گل‌ها

گلچین هفته – مجموعه آثار رادیو گل‌ها

 

گلچین هفته مجموعه‌ای است از برنامه‌ی رادیو گل‌ها که با هدف پرداختن به کارهای تازه منتشر شده در رادیو، گفت و گو با هنرمندان و شاعران و یاد کردن از آثار قدیمی به فراخور زمان، به ابتکار هوشنگ ابتهاج شروع به فعالیت کرد.

حدود ۱۱۶ شماره در این برنامه ضبط و پخش شد. اولین شماره‌ی این برنامه سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۵۴ به مناسبت عید فطر ساعت ۹ صبح از رادیو پخش شد. اما برنامه‌ی شماره‌ی یک، جمعه‌ی همان هفته بازپخش شد و از آن به بعد صبح‌های جمعه از رادیو پخش می‌شد.

متاسفانه از این مجموعه شماره‌های ۱۰۱، ۱۰۳، ۱۰۸ و ۱۱۰ در دسترس نیست. به لطف جناب زیرک بابایی شماره‌ی ۹۹، ۱۱۲ و ۱۱۳ در اختیارمون قرار گرفت که به تنهایی برای دانلود قرار دادیم.

پس از بازنشستگی پیرنیا به سال ۱۳۴۶ تنی چند از موسیقی‌دانان و اندیشمندان و شاعران جایگزین وی شدند. که، به رغم نیت پاک و قصد خیر، هرگز نتوانستند به معیارهای والای قبلی برسند.

در سال ۱۳۵۱ هوشنگ ابتهاج (سایه) شاعر بنام معاصر، مسئولیت تولید برنامه‌ها را عهده دار شد. با تغییر نام برنامه‌ها همه را در غالب برنامه‌ای واحد به نام گل‌های تازه (۲۰۱ بر نامه) ارائه نمود.

ابتهاج درمسندِ مدیریتِ برنامه‌ی گل‌ها علاقه به اشعار دورهٔ قاجار (۱۱۷۳-۱۳۰۴) را نیز در سراسر دههٔ ۵۰ دوباره زنده کرد. 

گل‌ها یک برنامه موسیقی ایرانی بود که به مدت ۲۳ سال از ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷ از رادیو ملی ایران پخش می‌شد. این مجموعه جمعاً شامل ۸۵۰ ساعت مقدمه و شعرخوانی به همراه آواز بود. که در این میان تک‌نوازی‌هایی نیز گنجانده شده بود.

«گل‌ها» به سبب تحولی که در موسیقی ایرانی ایجاد کرد، و تأثیر عظیمی که بر نگرش ایرانیان نسبت به موسیقی بر جا نهاد. یکی از بهترین و اصیل‌ترین و ایرانی‌ترین برنامه‌های تاریخ رادیو شمرده می‌شود.

برنامه گل‌ها در آغاز با نام گل‌های جاویدان به ابتکار داوود پیرنیا در رادیو تهران آغاز شد. برنامه‌های دیگری نیز به نام‌های گل‌های رنگارنگ، یک شاخه گل، برگ سبز و گل‌های صحرایی بعد از ۱۳۳۶ به این مجموعه افزوده شد.

در طول یازده‌سال ریاست و نظارت پیرنیا بر تولید مجموعهٔ گل‌ها ۵ دسته برنامه در این مجموعه تهیه شد.

گل‌های جاویدان (۱۵۷ شماره)

گل‌های رنگارنگ (۴۸۲ شماره)

برگ سبز (۳۱۲ شماره)

یک شاخه گل(۴۶۵ شماره)

گل‌های صحرایی (۶۲ شماره)

هر یک از این مجموعه‌ها شامل آثار برگزیدهٔ شاعران کهن و معاصر زبان پارسی، و دکلمهٔ شعر در آن‌ها با موسیقی و اجرای آهنگ و تفسیر جامع و کامل استادانِ فن همراه بود و دکلمه کنندگانِ بنام و وارد به فن دکلمهٔ اشعار در آن حضور داشتند.

همچنین موسیقی کهن و بومی ایرانی نیز در این مجموعه‌ها به چشم می‌خورد.

پس از کناره‌گیری پیرنیا از فعالیت در رادیو در سال ۱۳۴۶ و چند سال بی‌ثباتی، در سال ۱۳۵۱ برنامه دیگری با نام گل‌های تازه با مدیریت هوشنگ ابتهاج و روشی شبیه به دوره پیرنیا پخش شد. در سال ۱۳۵۴ برنامه‌ی گلچین هفته با هدف پرداختن به آثار تازه‌ی تولید رادیو و گفتگو با هنرمندان و شاعران زیر نظر ابتهاج از رادیو پخش شد.

 

hashiye

۱۱۲ اجرا – ۵.۷GB  : در ۳ پارت : پارت یک – پارت دو – پارت سه۹۹۱۱۲ – ۱۱۳

فایل آپلودبوی حاوی ۳ درصد ریکاوری است. با نسخه جدید winrar اکسترکت کنید

دانلود از آرشیو – دانلود تک تک اجراها از سایت آرشیو

برای دانلود تک تک به قسمت پایین سایت آرشیو بروید در سمت راست (DOWNLOAD OPTIONS) لینک دانلود تک تک اجراها وجود دارد. روی فلش در قسمت vbr mp3 بزنید و به راحتی هر اجرا را دانلود کنید.

پخش آنلاین گلچین هفته :

دریافت از کانال تلگرام

 آموزش دانلود

hashiye

 

(این پست کلا ۸,۶۴۳ بار دیده شده که ۱ بار آن برای امروز بوده)

5 thoughts on “گلچین هفته – مجموعه آثار رادیو گل‌ها

 1. با درودهایِ گرم!
  برنامهِ شمارهِ ۱۱۳ گلچینِ هفته را من در آرشیوِ خودم دارم،اگر خواستید بفرمایید تا ارسال کنم.

  مثنویِ همایون

  آلمان

  ۴ ژوئن. ۲۰۲۱

 2. با درودهایِ گرم!

  این هم برنامهِ گلچینِ هفته ۱۱۳_با اعلامِ برنامه در ابتدا!

  لطفا رسیدِ آن را اعلام کنید.

  شاد و سرفراز باشید.

  https://www.mediafire.com/file/s2tor3ev3umqeld/%25D8%25B9%25D9%2584%25DB%258C%25D8%25B1%25D8%25B6%25D8%25A7_%25D8%25A7%25D8%25B5%25D8%25BA%25D8%25B1%25D9%2586%25DB%258C%25D8%25A7_%25DA%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25A7%25D8%25A8%25D8%25AC%25DB%258C%25D8%25B1%25DB%258C.docx/file

  مثنویِ همایون

  آلمان

  ۵ ژوئن. ۲۰۲۱

 3. سلام و درود بر شما و سپاس به خاطر این کار عظیم و ارزشمندو در اختیار قرار دادن آثار ماندگار برنامه گلها بدون هیچ چشمداشت قطعا هدف والای شما حفظ و اشاعه ی فرهنگ و هنر ایران است و چه کاری در این جهان ارزشمندتر از این کار تبریک به شما به خاطر توفیق این امر
  از شما درخواست دارم که برنامه ی “موسیقی ایرانی” و دیگر برنامه های موسیقی رادیویی را هم در سایتتون به همین شکل قرار دهید
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.