گل‌های تازه – مجموعه آثار رادیو گل‌ها

گل‌های تازه - مجموعه آثار رادیو گل‌ها

گل‌های تازه مجموعه‌ای است از برنامه‌ی رادیو گل‌ها که در سال ۱۳۵۱ به مدیریت هوشنگ ابتهاج شروع به فعالیت کرد. حدود ۲۰۱ شماره در این برنامه ضبط و پخش شد.

متاسفانه از این مجموعه شماره‌های ۱۶۴، ۱۶۵، ۱۶۷، ۱۶۹، ۱۷۰، ۱۷۲، ۱۷۳، ۱۷۴، ۱۷۹، ۱۸۴، ۱۸۶، ۱۸۹، ۱۹۱، ۱۹۲، ۱۹۳، ۱۹۴، ۱۹۵، ۱۹۶، ۱۹۷، ۱۹۸ و ۱۹۹ در دسترس نیست. چندین شماره هم ورژن‌های مختلف دارند که آنها را هم قرار دادیم.

ما در سایت دو پروژه‌ی مجزا به نام‌های گل‌های شجریان و گل‌های ایرج را در دستور کار داریم. تفاوت این دو پروژه با مجموعه‌ی این پست در پالایش آثاری است که در دو پروژه‌ی بالا ارائه می‌دهیم. البته سعی کردیم بهترین کیفیت موجود از آثار را در اینجا قرار دهیم.

گل‌ها یک برنامه موسیقی ایرانی بود که به مدت ۲۳ سال از ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷ از رادیو ملی ایران پخش می‌شد. این مجموعه جمعاً شامل ۸۵۰ ساعت مقدمه و شعرخوانی به همراه آواز بود. که در این میان تک‌نوازی‌هایی نیز گنجانده شده بود.

«گل‌ها» به سبب تحولی که در موسیقی ایرانی ایجاد کرد، و تأثیر عظیمی که بر نگرش ایرانیان نسبت به موسیقی بر جا نهاد. یکی از بهترین و اصیل‌ترین و ایرانی‌ترین برنامه‌های تاریخ رادیو شمرده می‌شود.

برنامه گل‌ها در آغاز با نام گل‌های جاویدان به ابتکار داوود پیرنیا در رادیو تهران آغاز شد. برنامه‌های دیگری نیز به نام‌های گل‌های رنگارنگ، یک شاخه گل، برگ سبز و گل‌های صحرایی بعد از ۱۳۳۶ به این مجموعه افزوده شد.

در طول یازده‌سال ریاست و نظارت پیرنیا بر تولید مجموعهٔ گل‌ها ۵ دسته برنامه در این مجموعه تهیه شد.

گل‌های جاویدان (۱۵۷ شماره)

گل‌های رنگارنگ (۴۸۲ شماره)

برگ سبز (۳۱۲ شماره)

یک شاخه گل(۴۶۵ شماره)

گل‌های صحرایی (۶۲ شماره)

هر یک از این مجموعه‌ها شامل آثار برگزیدهٔ شاعران کهن و معاصر زبان پارسی، و دکلمهٔ شعر در آن‌ها با موسیقی و اجرای آهنگ و تفسیر جامع و کامل استادانِ فن همراه بود و دکلمه کنندگانِ بنام و وارد به فن دکلمهٔ اشعار در آن حضور داشتند. همچنین موسیقی کهن و بومی ایرانی نیز در این مجموعه‌ها به چشم می‌خورد.

پس از کناره‌گیری پیرنیا از فعالیت در رادیو در سال ۱۳۴۶ و چند سال بی‌ثباتی، در سال ۱۳۵۱ برنامه دیگری با نام گل‌های تازه با مدیریت هوشنگ ابتهاج و روشی شبیه به دوره پیرنیا پخش شد. در سال ۱۳۵۴ برنامه‌ی گلچین هفته با هدف پرداختن به آثار تازه‌ی تولید رادیو و گفتگو با هنرمندان و شاعران زیر نظر ابتهاج از رادیو پخش شد.

hashiye

۱۸۷ اجرا – ۵.۱GB  :   در یک پارت
در دو پارت : پارت یکپارت دو

گلهای تازه ۱۲۹ در لیست بالا به اشتباه آپلود شده – دریافت گل‌‌های تازه ۱۲۹

فایل آپلودبوی حاوی ۳ درصد ریکاوری است. با نسخه جدید winrar اکسترکت کنید

دانلود از آرشیو– دانلود تک تک اجراها از سایت آرشیو

برای دانلود تک تک به قسمت پایین سایت آرشیو بروید در سمت راست (DOWNLOAD OPTIONS) لینک دانلود تک تک اجراها وجود دارد. روی فلش در قسمت vbr mp3 بزنید و به راحتی هر اجرا را دانلود کنید.

پخش آنلاین گل‌های تازه :

دریافت از کانال تلگرام

 آموزش دانلود

hashiye

(این پست کلا ۶۷,۱۲۸ بار دیده شده که ۹ بار آن برای امروز بوده)

25 thoughts on “گل‌های تازه – مجموعه آثار رادیو گل‌ها

 1. بسیار سپاسگزارم از این گللهایی که برای هممیهنان روی شبکه گذاشته اید. ولی در مورد آنچه که در این لیست وجود ندارد چکار باید کرد؟

  1. باسلام..بسیار سپاسگزارم.ازسایت گرانبهای شما عزیزان .
   کار باارزش شما کمک خوبی به پیشبرد موسیقی اصیل ایران
   وفرهنگ توانای این مرز وبوم می کند .توانا ومانا باشید.

 2. سلام / ممنون بابت گردآوری آثار
  متاسفانه ظاهرا سرورهای مقصد فایل های آرشیو شده را رو حذف کرده اند . ممکنه بررسی بفرمایید؟

 3. شماره های که در دست رس نیست کدام گلها هستند . تازه . شاخ گل . برگ سبز . جاویدان . یا رنگارنگ

 4. به عنوان یک شنونده معمولی و دنبال کننده تارنمای وزین و آموزنده خصوصی باید بگم که با گل ها میشه ساعت ها و روزها و سال ها را در کنار اساتید بی تکرار موسیقی ایرانی سپری کرد.
  سپاس بابت این لطف گران

 5. سلام. و عرض خداقوت. کارتون خیلی عالیه. در زنده نگهداشتن موسیقی فاخر ایرانی. در این دوره ای که گوشها به شنیدن اراجیف عادت کرده. موفق باشید و پاینده

 6. سلام..گلهای ۱۴۵ محمودی خوانساری و حمیرا خراب است…مصرع اول هستش چیست این آتش سوزنده که در جان من است ….. و مصرع بعد چیست این درد جگر سوز که درمان من است……………تو گلهای که شما گذاشتین مصرع اول نیست…و ناقص هستش اصلاح کنید..ممنون

 7. درود بر شما جناب
  سپاس از لطف بزرگی که به هنر اصیل ایران و ایرانی نموده اید
  ارزوی موفقیت روزافزون برای شما
  ارادتمند شما

 8. مدیریت گرامی سایت خصوصی با درود و سپاس از تلاش قابل تقدیر شما جهت گردآوری آثار فاخر هنرمندان و نوابغ موسیقی ملی ایران در برنامه رادیویی ( گلها) محتوای سایت بسیار منظم و مرتب و زیباست و همگی بدون هیچگونه مشکلی ضمن اجرا شدن( play ) به راحتی قابل دانلود هستند ( هم بصورت تک به تک و هم بصورت مجموعه ( پارت ها) متاسفانه سایتهای زیادی مشابه همین آثار را بصورت ناقص و پراکنده و نامنظم و با دریافت مبالغ قابل ملاحظه ای ارائه میکنند و ضمن گرفتن وجه باید در سایت مربوطه هم ثابت نام بعمل آورد دوباره از زحمات شما که بدون هیچگونه چشم داشت مادی و بصورت مجانی برای بهره برداری هموطنان خود قبول زحمت کرده آید قدردانی نموده و سپاسگزارم واقعاً زحمت زیادی در خصوص گردآوری و ایجاد این سایت مفید متحمل شده اید و این مهم جز علاقمندی و طبع نیکوی شما به موسیقی ملی ایران و سخاوتمندی نمی‌تواند باشد . ضمناً یه پیشنهاد دارم مبنی بر اینکه در جهت سنگ تمام گذاشتن به این کار ارزشمند چنانچه برایتان مقدور باشد سعی نمایید تعداد شماره های برنامه‌هایی که در مجموعه ها عنوان فرمودید وجود ندارند جهت بدست آوردن آنها و تکمیل شدن مجموعه ها اهتمام ویژه‌ای بعمل آورید تندرست و پاینده و موفق باشید.

 9. سلام عالیست وبی همتا خدا رحمت کند همه استادان موسیقی که نقش زیبایی بجا گذاشتن وسپاسگذارم از مدیران که این موسقی هایی که روح جان را جلا میدهد را روی سایتشون گذاشتن💗💗💗💗💗

 10. مدیریت گرامی سایت خصوصی با درود و سپاس از تلاش قابل تقدیر شما جهت گردآوری آثار فاخر هنرمندان و نوابغ موسیقی ملی ایران در برنامه رادیویی ( گلها) محتوای سایت بسیار منظم و مرتب و زیباست و همگی بدون هیچگونه مشکلی ضمن اجرا شدن( play ) به راحتی قابل دانلود هستند ( هم بصورت تک به تک و هم بصورت مجموعه ( پارت ها)
  …….دوباره از زحمات شما که بدون هیچگونه چشم داشت مادی و بصورت مجانی برای بهره برداری هموطنان خود قبول زحمت کرده آید قدردانی نموده و سپاسگزارم واقعاً زحمت زیادی در خصوص گردآوری و ایجاد این سایت مفید متحمل شده اید و این مهم جز علاقمندی و طبع نیکوی شما به موسیقی ملی ایران و سخاوتمندی نمی‌تواند باشد .
  (ببخشید که کپی کرده بودم)….آدرسی را برایتان پیوند میکنم،شاید بخشهایی که نوشته بودید،در کتابخانه شما موجود نیست کار راه انداز باشد.البته با احترام فراوان….
  تندرست و پاینده و موفق باشید.
  https://digital.library.yorku.ca/yul-61279/golha-programmes
  https://www.golha.co.uk/fa/programmes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *